Daha Şimdiden Efsane Oldu!

Türk Karatesinin yıldızı Eray Şamdan, elde ettiği başarılarla gururumuz olmaya devam ediyor.  Henüz daha 5 yaşında Türk Karatesinin efsane antrenörlerinden babası Adnan Şamdan’ın yanında karateye başlayan Eray Şamdan, daha genç yaşında efsaneler arasında yer almayı başardı. 2020 yılında Tokyo’da yapılacak Yaz Olimpiyatlarında Türkiye’nin Karate branşında ki en büyük madalya umutlarından biri olan Şamdan, Alt yaş kategorilerinde yer aldığı bütün Uluslararası Büyük turnuvalarda  elde ettiği derecelerle adeta göz bebeğimiz oldu.

ŞAMDAN BOŞ GEÇMİYOR

Henüz daha 20 yaşında olmasına rağmen, Ümit, Genç ve 21 Yaş altı Kategorilerinde katıldığı 6 Avrupa Şampiyonlarında 5 yıl üst üste şampiyon olan ve bir kez de Avrupa Üçüncülüğü bulunan Şamdan, bu alanda erişilemez bir rekorun sahibi. 21 Yaş altı Kategorisinde de 2 kez Dünya Şampiyonası’nda mücadele eden Şamdan, 2015 yılında Altın, 2017 yılında ise Bronz Madalya’nın sahibi oldu. Alt Yaş kategorilerinde dünyanın bir numarası olan ve gelmiş geçmiş bütün sporcuları geride bırakan Şamdan, Dünya Karate tarihinin efsaneleri arasında yer aldı. Katıldığı turnuvalarda neredeyse boşu olmayan Şamdan, kulübü Darıca Belediyesi Eğitim Spor Kulübü’nün de Karate branşında ismini altın harflerle literatüre kazıdı.

HERKESİN GÖZÜ ONDA

Gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında Ülkemize ve Bölgemize olağanüstü başarılar yaşatan Genç Sporcu, Mücadele sporları deyince akla ilk gelen isimlerden birisi. Uluslararası turnuvalarda artık rakipleri Eray Şamdan’ın maçlarını takip ediyor, Şamdan tatamiye çıktığı zaman bütün salon onun maçlarını izliyor. Genç sporcuyu farklı kılan en önemli etkenlerden birisi tekniği ve oyun zekasının yanı sıra saha dışı etmenlerle de olan mücadelesi. Hemen hemen her turnuvada sakatlık, kura zorluğu gibi etkenlerle mücadele eden Şamdan, son Dünya Şampiyonası öncesi rahatsızlanarak serumla müsabakalara çıktı ve muhteşem maçlara imza attı. Dünya finalini beraberlikle kaçıran Şamdan, İspanya’dan Türkiye’ye bronz madalya ile döndü.

ADINI TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZDIRDI

21 Yaş altı kategorisinde Dünya sıralamasının bir numarasında yer alan, Büyükler Kategorisinde ise kısa sürede güçlü rakiplerini geride bırakarak 7.sıraya kadar yükselen Şamdan, Avrupa Şampiyonaları tarihinde 5 Altın ve 1 Bronz madalya alan tek isim olarak tarihe geçti. Şamdan, 5 Avrupa Şampiyonasında rakiplerine 1 puan bile vermeyen tek sporcu olarak rekorlar kitabında bulunuyor. 13 yıllık profesyonel kariyerinde 200’den fazla madalyaya sahip olan Genç Sporcumuz, 2 yıllık süreçte Olimpiyat mücadelesi verecek.Bir cevap yazın