Karate Do Stiller

SHOTOKAN  KARATE DO

Ülkemizde  ise 1960–1970 yılları arasında askeriyede karate, judo, jiyu jutsu gibi  göğüs göğse mücadele kapsamında başlamıştır. Öncülüğünü Hakkı Koşar’ın  yaptığı, ardından Ferhat Özsert, Ahmet Doğaner gibi minnet ve saygı  duyulan antrenörlerimiz yüzlerce karateci yetiştirmiş ve ülkemizin her  tarafında yapılmasının da öncüsü olmuşlardır. Kurumsal kimliğine ise ilk  olarak teakwondo, judo, karate federasyonu, ardından 1981 judo karate  federasyonuna 1989 de ise yalnız karate federasyonu olarak G.S.G.M.  bünyesinde faaliyete girmiştir. Günümüzde Türkiye,  Dünya karatesi  içindeki seçkin yerini fedakâr antrenörlerimizin yetiştirdiği  karatecilerle sağlamlaştırmıştır.

SHITO RYU KARATE DO

SHITO RYU KARATE DO

Shito Ryu Karate Kenwa Mabuni tarafından 1929 yılında kurulmuştur. Japon  klasik karatesi ile Çin sistemi mücadele teknikleriyle birleşmiş bir  karate sistemidir.

Tetikte bekleyen müdafaa duruşlarından kalkışları ve  rahat blokları nokta atakları ile ustalık gösteren bir özellik  taşır.Mabuni KENEİ tarafından modernize edilmiştir.

GOYU RYU KARATE DO

Goju  Ryu Karate Chojun Miyagi tarafından 1933 yılında kurulmuştur. Goju  sistemi teknik yönden çevik süratli bloklara ,sakin kontra atak yapan ve  hareket kabiliyeti kendi ekseni etrafında seri ve güçlü teknikleri  kapsamış bir sistemdir.

Nefes kontrol ve tendon çalışmalarına önem  verilir.Gogen YAMAGUCHİ üstad tarafından modernize edilmiştir.

GOYU RYU
WADO RYU

WADO RYU KARATE DO

Wado Ryu karate Hironori Ohtsuka tarafından 1934 yılında kurulmuştur.Shotokan ve Goju sistemlerine nazaran daha yüksek denge ve bloklarıyla ilgi çekicidir.Jiu Jitsu teknikleri kökenini oluşturur.

Sert konsantrasyonu akıcı rahat atakları ve yön çalışmalarıyla az kuvvet harcanarak yapılan görülmeye değer bir sistemdir.